Twój WordPress wolno wgrywa przesyłane zdjęcia do biblioteki mediów? Przyczyn powolnego wgrywania grafik może być wiele. W artykule opiszę kilka z nich. Wolne wgrywanie zdjęć w WordPressie – zobacz jak naprawić ten problem i zwiększyć swój komfort korzystania ze strony 🙂
Problem z hostingiem
Jeśli dotychczas nie miałaś/eś problemów z wolnym wgrywaniem zdjęć i problem pojawił się nagle, to warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy Twój dostawca hostingowy nie ma chwilowych problemów z serwerem. Zadzwoń lub napisz do pomocy technicznej, żeby sprawdzić, czy problem nie leży po ich stronie.
Problem może także występować w przypadku źle skonfigurowanych lub wolnych serwerów. Jeśli od dawna masz trudności z wolnym wgrywaniem zdjęć, a masz przy tym pewność, że Twoja strona jest prawidłowo skonfigurowana i zoptymalizowana pod kątem szybkości, to może najwyższy czas rozejrzeć się za nowym hostingiem. W niektórych firmach jest możliwość bezpłatnego przetestowania serwera. Dzięki temu sprawdzisz, czy u nowego dostawcy zdjęcia wgrywają się prawidłowo.
Problem z internetem
Przyczyną powolnego wgrywania zdjęć do biblioteki mediów może być także wolne łącze internetowe. Żeby to zweryfikować możesz przeprowadzić test szybkości na tej stronie: https://www.speedtest.net.
Jeśli dysponujesz drugim łączem u innego dostawcy, koniecznie sprawdź, czy na drugim łączu też występuje ten problem.
Wtyczka do optymalizacji zdjęć
Co jeśli po sprawdzeniu serwera i łącza internetowego okazało się, że winowajcą nie jest ani dostawca hostingowy, ani dostawca internetu? W takim przypadku należy szukać przyczyny w konfiguracji naszej strony. W repozytorium WordPressa dostępne są wtyczki do optymalizacji grafik, np. Smush, Image optimization & Lazy Load by Optimole, itp. Wtyczki tego typu mogą wywoływać problem z wolnym wgrywaniem grafik. Przejdź do zakładki Wtyczki i sprawdź, czy masz zainstalowany plugin do optymalizacji zdjęć. Jeśli okaże się, że w Twoim WordPressie jest zainstalowana wtyczka o takiej funkcjonalności, po prostu na chwilę ją wyłącz. Następnie sprawdź, czy zdjęcia nadal wolno wgrywają się do biblioteki mediów.
Jeśli okaże się, że problem leży po stronie wtyczki do optymalizacji grafik, musisz poszukać innego zamiennika. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wybrana wtyczka jest nadal rozwijana i czy jest kompatybilna z Twoją (najnowszą!) wersją WordPressa.
Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, możesz przetestować także pozostałe wtyczki zainstalowane w Twoim WordPressie, ponieważ one też mogą powodować trudności z wgrywanie grafik.
Wolne wgrywanie zdjęć w WordPressie – zbyt mało pamięci
Inną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy Twój WordPress ma wystarczająco dużo miejsca, aby przesyłać obrazy. W większości przypadków brak wystarczającej ilości pamięci powoduje, że obrazy nie są przesyłane, a także pojawia się komunikat o błędzie. Na szczęście bardzo łatwo można naprawić ten problem.
Zaloguj się do serwera FTP (zapraszam do poradnika, w którym pokazuję między innymi jak połączyć się z serwerem FTP przy pomocy bezpłatnego programu WinSCP). Następnie pobierz na dysk komputera plik wp-config.php, który znajduje się w głównej instalacji WordPressa i otwórz go w dowolnym edytorze kodu. Plik wp-config.php przechowuje informacje o bazie danych i ustawieniach Twojej witryny, dlatego uważaj podczas edycji. Zalecam wykonanie kopii zapasowej pliku, w razie gdyby coś poszło źle.
Dodaj poniższy fragment kodu do pliku wp-config.php:
define('WP_MEMORY_LIMIT', '256M')
Jeśli powyższa linijka kodu już tam występuje, po prostu zmień wartość limitu pamięci na 256M. W większości przypadków wartość ta jest wystarczająca. Po dokonaniu edycji zapisz zmiany i wgraj plik na serwer. Następnie sprawdź, czy zdjęcia są już szybciej wgrywane. Jeśli okaże się, że zmiana wartości nie pomogła, możesz ją zwiększyć do 512M. Jeśli i to nie zadziała, prawdopodobnie został już osiągnięty maksymalny limit dozwolony przez dostawcę hostingowego.
Możesz także wpisać wartość ujemną:
define('WP_MEMORY_LIMIT', '-1')
Wartość „-1” oznacza, że limit został całkowicie usunięty. Jednak nie jest to zalecane ustawienie, ponieważ źle skonfigurowany WordPress może znacząco spowolnić Twój serwer. Takie ustawienie można zastosować jedynie na czas testów.
A może wgrywasz zbyt duże pliki?
Sprawdź, czy pliki które wgrywasz nie mają zbyt dużej pojemności. Pamiętaj, że im większy plik, tym dłużej się wgrywa. Poza tym duże, niezoptymalizowane zdjęcia znacząco spowolnią Twoją stronę. Zapraszam do artykułu, w którym pokazuję jak dokonać skutecznej optymalizacji.
Wolne wgrywanie zdjęć w WordPressie – podsumowanie
Ustalenie przyczyny problemu z wolnym wgrywaniem plików do biblioteki mediów nie zawsze jest takie proste. Problem może być w wielu miejscach. Jeśli też miałaś/łeś ten problem i udało Ci się go rozwiązać, daj znać w komentarzu!