Bardzo ważne jest regularne wykonywanie kopii zapasowej plików strony oraz bazy danych. Dysponując świeżą kopią, w razie ataku na naszą stronę, szybko będziemy mogli przywrócić ją do działania. Ważne jest również tworzenie kopii przed wykonywaniem aktualizacji wtyczek oraz samego WordPressa, ponieważ w razie jak coś pójdzie nie tak, będziemy mogli przywrócić stronę.
Kopię zapasową można wykonać ręcznie, ale możemy również skorzystać z gotowej wtyczki. W artykule tym pokażę dwa sposoby. Pierwszy dla zwolenników małej ilości obciążających wtyczek;-). Drugi sposób wykorzystujący moją ulubioną wtyczkę do wykonywania kopii zapasowych UpdraftPlus.
Sposób 1 – bez wtyczki
Sposób ten będzie odpowiedni dla prostych stron, które nie są zbyt często uzupełniane o nową treść. Na plus jest również to, że nie będziemy obciążać naszej instalacji WordPressa kolejną wtyczką. Dzięki temu zapewnimy stronie szybsze działanie.
W pierwszej kolejności pokażę jak wykonać kopię bazy danych na przykładzie phpMyAdmin.
Zaloguj się do phpMyAdmin. W niektórych przypadkach ścieżka do logowania wygląda następująco:
https://domena.pl/phpmyadmin
Po nazwie domeny wpisz frazę „phpmyadmin”. Następnie podaj nazwę użytkownika oraz hasło. Jeśli ścieżka logowania do Twojej bazy jest inna, zaloguj się do panelu hostingowego i tam ją odszukaj. Przykładowo w LH https://www.lh.pl ścieżka znajduje się w zakładce „Bazy MYSQL”, tak jak na poniższym screenie:
Po zalogowaniu się do phpMyAdmin, kliknij zakładkę Eksport, a następnie przycisk Wykonaj, tak jak na poniższym screenie.
W ten oto sposób utworzyłeś kopię zapasową bazy danych.
Aby wykonać kopię zapasową plików, musisz zalogować się poprzez FTP. Do połączenia się z serwerem polecam darmowy program WinSCP.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu WinSCP zobaczysz okno jak poniżej:
Kliknij nowe połączenie (nr 1). Do wyboru mamy połączenie poprzez nieszyfrowany protokół FTP oraz szyfrowany FTPs, a także SFTP. Omówię pokrótce czym różnią się powyższe protokoły.
FTP (File Transfer Protocol) – jest to protokół transmisji plików klient – serwer. Jego wadą jest to, że przesyłane dane nie są szyfrowane. Osoba postronna może podejrzeć zawartość przesyłanych pakietów, w tym także loginu i hasła. Numer obsługiwanego portu: 21.
FTPs (File Transfer Protocol Secure) – działanie tego protokołu jest takie samo jak FTP. Jedyną różnicą jest to, że hasło oraz login są szyfrowane, dzięki czemu stają się niemożliwe do odczytania przez osoby postronne. Wadą tego protokołu jest brak szyfrowania przesyłanych pakietów. Numer obsługiwanego portu: 21 lub 990.
SFTP ( SSH File Transfer Protocol) – protokół ten zapewnia najwyższe bezpieczeństwo, ponieważ oprócz szyfrowania loginu oraz hasła, szyfrowane są także przesyłane pakiety. Numer obsługiwanego portu: 22 (u niektórych dostawców hostingu nr portu może być inny niż domyślny 22, np. w Hekko jest to 222). Nie każdy hosting umożliwia połączenie poprzez SSH. Czasem jest to usługa dodatkowa.
W poradniku tym pokażę, w jaki sposób połączyć się poprzez FTPs. Wybierz Protokół pliku „FTP” (nr 2), oraz „Jawne szyfrowanie TLS/SSL” (nr 3). Wpisz numer portu: 21 lub 990 (nr 5), a także nazwę hosta (nr 4) oraz nazwę użytkownika i hasło (nr 6).
Pokażę, gdzie znajdziesz powyższe dane na przykładzie panelu LH. Po zalogowaniu się z górnego menu wybierz zakładkę SERWERY. Nazwą hosta (nr 3) jest pozycja Host FTP.
Nazwę użytkownika oraz hasło (nr 6) uzyskasz przechodząc do zakładki KONTA FTP.
Po udanym połączeniu się z serwerem pobierz całą zawartość folderu wp-content oraz plik wp-config.php.
Sposób 2 – przy użyciu wtyczki
Do tworzenia kopii zapasowych stron opartych o WordPress jest dostępnych mnóstwo wtyczek. Moją ulubioną jest UpdraftPlus.
Do pobraniu i aktywacji wtyczki, w górnym menu pojawi nam się dodatkowa pozycja UpdraftPlus. Przejdźmy do ustawień wtyczki UpdraftPlus -> Ustawienia.
W ustawieniach wtyczki możemy ustalić harmonogram kopii plików oraz bazy danych. Kopia może być wykonywana ręcznie lub automatycznie. Automatyczne kopie zapasowe mogą być przesyłane na zewnętrzny serwer np. Dropbox, Google Drive, itd.
W dalszych opcjach możemy ustalić, które foldery mają zostać uwzględnione podczas tworzenia kopii. Można pozostać przy ustawieniach domyślnych.
Ręczną kopię zapasową plików wykonasz, przechodząc do zakładki Kopia zapasowa / Przywracanie. Kliknij przycisk „Utwórz kopię”. Po wykonaniu backupu możesz pobrać paczki plików bezpośrednio na dysk komputera.