Oprócz WordPressa dostępne są także inne systemy zarządzania treścią, takie jak Joomla czy Drupal. Jednak to właśnie WordPress jest najpopularniejszy. Z każdym rokiem coraz więcej osób, a także firm decyduje się na tę platformę. Większość moich Klientów świadomie decyduje się na WordPressa. Wiele razy przenosiłam strony oparte na innym CMS na WordPressa. Poniżej 10 najważniejszych powodów, dlaczego warto wybrać WordPressa.
Spis treści
Duża społeczność – główna przyczyna, dlaczego warto wybrać WordPressa
Według najnowszych danych W3Techs (stan na dzień 07.12.2019r.) na WordPressie wykonanych jest około 35,1% ze wszystkich stron internetowych. Na drugim miejscu plasuje się Joomla z wynikiem 2,7%. Z Drupala korzysta 1,7% stron. Natomiast jeśli spojrzymy na procentowy udział WordPressa ze stron korzystających z systemu zarządzania treścią, to osiąga on wynik aż 61,8%! Jak widzisz, przewaga WordPressa jest miażdżąca.
Wokół WordPressa skupiona jest ogromna społeczność. Dzięki temu, jak napotkasz na jakiś problem, możesz liczyć na szybką pomoc. Możesz uzyskać wsparcie także w języku polskim. Poza tym w Internecie znajdziesz mnóstwo poradników dotyczących WordPressa.
Jeśli zlecasz komuś wykonanie strony, to nie musisz się martwić o to, że zostaniesz sam, gdy osoba ta zakończy swoją działalność. Jest dużo osób tworzących strony na WordPressie. Z pewnością szybko znajdziesz kogoś, kto poprawi lub dokończy Twoją stronę.
WordPress jest darmowy
WordPress jest w pełni darmowy. Nie musisz płacić za korzystanie z niego. Ponadto jest open cource, co oznacza, że masz wgląd w jego kod i możesz nanosić swoje zmiany.
Mając stronę na WordPressie, nie musisz płacić abonamentu! Strona jest w 100% Twoja. Jedynie co roku trzeba opłacić domenę oraz hosting.
Łatwa i szybka instalacja
Instalacja WordPressa jest szybka i prosta. W sieci znajdziesz wiele poradników na ten temat. Ponadto dużo dostawców hostingu oferuje autoinstalatory WordPressa.
Jeśli jednak będziesz mieć problem z instalacją WordPressa, nie bój się poprosić o pomoc swojego dostawcę hostingu. W większości przypadków można liczyć na bezpłatną pomoc w tym zakresie 😉 Oczywiście, jeśli Twój dostawca oferuje swoim klientom wsparcie (mail, infolinia).
Prosty, intuicyjny panel – kolejny ważny powód, dlaczego warto wybrać WordPressa
Panel WordPressa jest bardzo prosty w obsłudze. Interface jest przejrzysty i intuicyjny. Całość jest przemyślana i podzielona w logiczny sposób. Obsługa panelu nie wymaga umiejętności kodowania. Początkujący użytkownik szybko znajdzie najważniejsze ustawienia, a także będzie wiedzieć jak dodawać posty oraz nowe podstrony.
Ponadto WordPress od wersji 5.0 ma bardzo przyjazny edytor treści Gutenberg. Wiele osób, przyzwyczajonych do starego edytora obawiało się zmian. Wydaje mi się, że niepotrzebnie, ponieważ Gutenberg jest bardzo prosty w obsłudze i zrozumiały nawet dla początkującego użytkownika. Prowadząc szkolenia z obsługi WordPressa, widzę, że początkujące osoby nie mają żadnych problemów z obsługą Gutenberga i świetnie sobie radzą same:-)
Wszechstronność
Początkowo WordPress przeznaczony był pod blogi osobiste. Jednak z czasem, jak zyskał popularność, powstały liczne wtyczki umożliwiające przekształcenie go w dowolny rodzaj strony internetowej. Poniżej ogólna lista, co możesz stworzyć, korzystając z WordPressa:
- blog,
- strona firmowa,
- strona portfolio z dużą ilością zdjęć,
- platforma e-commerce,
- strona z systemem rezerwacji,
- forum dyskusyjne,
- portal społecznościowy,
- portal ogłoszeniowy,
- serwisy z płatną treścią premium,
- platforma kursów,
- i wiele więcej…
Mnogość darmowych wtyczek
Do wyboru mamy wiele rozszerzeń, z czego bardzo duża ilość jest darmowa. Niektóre z płatnych wtyczek udostępniają podstawowe funkcjonalności za darmo, które przy prostych stronach są w zupełności wystarczające. Dzięki wtyczkom przekształcisz WordPressa w sklep, podepniesz płatności elektroniczne, dodasz system rezerwacji wizyt, itp. Możliwości są naprawdę ogromne.
Integracje
WordPress jest na tyle popularny, że wiele usługodawców oferuje do niego wtyczki umożliwiające pełną integrację ich usług ze stroną. Przykładowo do WordPressa dodasz dowolną bramkę płatności, zintegrujesz Allegro ze swoją stroną, dodasz wybór paczkomatów Inpost, podczepisz system księgowości, itd.
Darmowe motywy
Dostępnych jest wiele darmowych motywów, co pozwala na proste dostosowanie strony do Twoich potrzeb. Owszem, są też płatne motywy, które przeważnie mają więcej opcji. Można również stworzyć swój własny motyw i wtedy nasza strona będzie skrojona na miarę.
Łatwość w optymalizacji SEO
WordPress z założenia jest bardzo przyjazny wyszukiwarce Google. Strony na nim wykonane często osiągają wyższe pozycje w Google. WordPress posiada mechanizmy ułatwiające pozycjonowanie. Ponadto dostępnych jest wiele wtyczek (np. Yoast SEO), które pomogą osiągnąć lepsze wyniki.
WordPress wspiera Social Media
Stronę opartą o WordPressa bardzo szybko zintegrujesz z portalami społecznościowymi. Dodasz nie tylko linki do swoich profili, ale także możesz użyć wtyczki wczytującej zdjęcia z Instagrama wprost na Twoją stronę. Ponadto możesz dodać ostatnio bardzo popularne wysuwane okienko Facebooka. Tu możliwości integracji również są spore.
Dlaczego warto wybrać WordPressa – podsumowanie
WordPress popularność zawdzięcza przede wszystkim ogromnym możliwościom i elastyczności. Z drugiej strony jest prosty w obsłudze i posiada intuicyjny panel administracyjny. Dzięki temu nawet osoba początkująca poradzi sobie z jego obsługą. Poza tym wydaje mi się, że warto wybrać platformę, której zaufało wiele osób, a także firm.
Ja WordPressa najbardziej cenię za ogromną społeczność, która jest wokół niego skupiona. Wiem, że w razie wątpliwości znajdę szybko odpowiedź. A Ty za co cenisz WordPressa?