Mapa Google jest najbardziej popularna wśród tego typu usług. Przez wiele lat była darmowa i bez problemu można było ją umieścić na swojej stronie internetowej. Jednak od pewnego czasu Google nałożyło ograniczenia i użycie mapy na stronie stało się nieco bardziej skomplikowane. Jednak jest sposób na obejście tego problemu. Pokażę Ci jak wstawić mapę Google do WordPressa bez dodatkowych wtyczek, a także kodu API. Sposób jest szybki i banalnie prosty.
Spis treści
Kiedyś było łatwiej
Z biegiem lat coraz więcej firm zaczęło korzystać z mapy Google, ponieważ ludzie zauważyli, że obecność firmy na mapie Google jest nieodzownym elementem w promowaniu produktów i usług. Oczywiście poza mapą Google istnieją jeszcze inne alternatywy, jednak bezsprzecznie to właśnie mapa od giganta z Mountain View jest najbardziej popularna.
W połowie 2018 roku Google wprowadziło opłaty za korzystanie z map. Oczywiście jeśli masz stronę internetową z niedużą liczbą odwiedzin, to nadal możesz korzystać z usługi za darmo, ponieważ opłaty są naliczane dopiero po przekroczeniu danego progu liczby odsłon. Byłoby wszystko w porządku gdyby nie fakt, że do umieszczenia mapy potrzebny jest klucz API, a żeby go zdobyć, musimy podpiąć swoją kartę kredytową. Na szczęście istnieje dużo łatwiejszy sposób na wstawienie mapy na swojej stronie 😉
Szukamy adresu z poziomu map Google
W pierwszej kolejności przejdź na mapy Google i znajdź adres, który chcesz żeby był oznaczony na mapie. Dla przykładu wybrałam Afrykarium we Wrocławskim ZOO. Swoją drogą jest to miejsce, które warto odwiedzić.
Następnie kliknij przycisk Udostępnij -> Umieszczanie mapy -> KOPIUJ HTML.
Wstawiamy mapę Google na stronę
Już prawie wszystko jest gotowe. Teraz trzeba tylko umieścić mapę na stronie. Przejdź do edycji zakładki (tak gdzie chcesz wstawić mapę). Następnie wybierz blok HTML i wklej skopiowany wcześniej kod HTML. I to wszystko 😀
Tak wygląda efekt końcowy:
Jak wstawić mapę Google do WordPressa – podsumowanie
Jeśli firma ma swoją siedzibę, to mapka dojazdu jest nieodzownym elementem na stronie internetowej. Od razu pokazujemy naszym klientom swoją lokalizację, przez co ułatwiamy im dojazd. Pomimo że są alternatywy dla mapy Google, to jednak są one dużo mniej popularne niż Google Maps.
Bardzo dziękuję za ten wpis. Super instrukcja jak łatwo wstawić mapę na stronę. Dziękuje!
Cieszę się, że artykuł jest przydatny 🙂