Regularne wykonywanie aktualizacji WordPressa jest bardzo ważne dla poprawnego działania strony. Jeśli zaniedbamy tę kwestie to ryzykujemy tym, że na naszej stronie mogą pojawić się wirusy. W efekcie strona może niepoprawnie się wyświetlać, zostać zablokowana przez dostawcę hostingu, a w najgorszym razie stracić pozycję w Google. Jednak czasem aktualizacja może sporo namieszać i może wystąpić konieczność przywrócenia starszej wersji WordPressa. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Zobacz jak cofnąć aktualizację WordPressa przy użyciu wtyczki i bez.
Spis treści
Ważna uwaga
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, wykonaj kopię zapasową strony! Zapraszam do artykułu, w którym opisuję, w jaki sposób wykonać kopię zapasową przy użyciu wtyczki Updraft.
Jak cofnąć aktualizację WordPressa przy użyciu wtyczki
Do cofnięcia aktualizacji możesz użyć wtyczki WP Downgrade | Specific Core Version. Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki przejdź do jej ustawień: Ustawienia -> WP Downgrade.
Wtyczka posiada bardzo prosty w obsłudze panel z niewielką ilością opcji 🙂
- WordPress Target Version – w tym miejscu należy wpisać numer wersji WordPressa, do której chcesz wykonać wsteczną aktualizację. Pod tym adresem znajdziesz archiwum wersji wydań WordPressa: https://pl.wordpress.org/download/releases/.
- Current WP Version – informacja odnośnie aktualnie zainstalowanej wersji WordPressa.
- Language Detected – informacja odnośnie ustawionej wersji językowej.
W miejscu WordPress Target Version wpisz numer wersji, do której chcesz przywrócić instalację WordPressa. Następnie kliknij przycisk Zapisz zmiany.
W kolejnym kroku przejdź do sekcji z aktualizacjami: Kokpit -> Aktualizacje. Następnie kliknij przycisk Zainstaluj ponownie. Zostanie zainstalowana wybrana przez Ciebie wersja WordPressa.
Na koniec nie zapomnij wyłączyć i usunąć wtyczkę 😉
Jak cofnąć aktualizację WordPressa bez wtyczki
Poprzedni sposób jest łatwiejszy, jednak ten bez użycia wtyczki również nie jest trudny.
Krok 1
Przejdź na stronę z archiwum wydań wersji WordPressa i pobierz wersję, która Cię interesuje. Po pobraniu paczki, rozpakuj ją.
Krok 2
Następnie zaloguj się do panelu WordPressa, wyłącz wszystkie wtyczki i wyloguj się.
Krok 3
Zaloguj się na serwer FTP. Następnie usuń foldery: wp-admin i wp-includes.
Krok 4
Skopiuj na serwer całą zawartość pobranej paczki oprócz folderu wp-content.
Krok 5
Przejdź do panelu logowania do WordPressa i wykonaj aktualizację bazy danych.
Krok 6
Po przeprowadzeniu aktualizacji bazy danych zaloguj się do panelu i włącz wszystkie wtyczki.
Jak cofnąć aktualizację WordPressa – podsumowanie
Pamiętaj, że najbezpieczniejsze jest korzystanie z najnowszej wersji WordPressa. Jednak chwilowe cofnięcie aktualizacji może być pomocne w przypadku wystąpienia problemów ze stroną po aktualizacji.