Na pewno nie raz spotkałeś ten problem. Po wpisaniu adresu URL lub kliknięciu linku zamiast strony wyświetlił się jedynie komunikat „Błąd 404. Nie odnaleziono strony”. Błąd ten jest dość powszechny i problem może leżeć zarówno po stronie użytkownika, jak i samej strony. W artykule pokazuję jak naprawić błąd 404, a także jakie są przyczyny jego pojawiania się. Serdecznie zapraszam do lektury 🙂
Spis treści
Błąd 404 – dlaczego się pojawia?
Błąd 404 to standardowy kod statusu odpowiedzi HTTP(s), który dostarcza użytkownikowi informacji, że poprawnie połączył się z serwerem, jednak nie można wyświetlić strony pod wskazanym adresem URL, ponieważ wskazuje on do nieistniejącej lokalizacji lub pliku. Czyli w dużym uproszczeniu połączenie z serwerem jest poprawne, tylko pod żądanym adresem nie ma danej podstrony lub jest ona uszkodzona. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Ogólnie rzecz biorąc, dzieli się je na dwie grupy. Błąd 404 może być wywołany zarówno przez użytkownika, jak i może leżeć po stronie konfiguracji witryny.
Błąd wywołany przez użytkownika:
- Użytkownik ręcznie wpisał adres URL zawierający literówkę.
- Link na zewnętrznej stronie, który kliknął użytkownik, zawiera literówkę.
Błąd po stronie witryny:
- Dana podstrona została usunięta z serwera (np. usunięcie produktu ze sklepu internetowego).
- Adres URL został zmieniony (np. zmieniono zwykłe adresy URL na „przyjazne” bez wykonania przekierowania 301 lub 302).
- Dana podstrona jest chwilowo niedostępna, ponieważ trwają nad nią prace.
Warto dodać, że wszystkie kody błędu o numerze 4xx świadczą o problemie po stronie klienta, czyli przeglądarki internetowej. Więcej informacji o pozostałych kodach odpowiedzi HTTP(s) znajdziesz na Wikipedii pod hasłem kod odpowiedzi HTTP.
Jak się objawia błąd 404?
Błąd 404 może pojawiać się pod różnymi hasłami, np.:
- 404
- Błąd 404
- Błąd 404 nie odnaleziono strony o podanym adresie
- Error 404
- Error 404 page not found
Oczywiście to tylko kilka przykładów. Komunikat może się różnie wyświetlać.
Wpływ błędu 404 na SEO
Pojedyncze błędy 404 nie mają wpływu na pozycjonowanie strony w Google. Nawet sam gigant z Mountain View twierdzi, że błąd może pojawić się w witrynie i nie będzie za to karać. Jednak zbyt duża ilość błędów może odbić się na pozycji strony w Google. Użytkownicy, którzy podczas przeglądania internetu natrafią na błąd 404, przeważnie od razu wychodzą ze strony. Jeśli w obrębie naszej witryny jest dużo podstron generujących błąd 404, to w efekcie będziemy mieć wysoki wskaźnik odrzuceń, który może negatywnie wpłynąć na SEO.
Zresztą warto mieć na uwadze nie tylko wyszukiwarkę Google, ale także samych użytkowników. Osoba, która natrafi na błąd 404, najprawdopodobniej kliknie przycisk „wstecz” w przeglądarce i przejdzie do oferty konkurencji. Jeśli w obrębie naszej witryny będzie więcej niedziałających linków, to niestety większość użytkowników uzna, że nasza strona jest niskiej jakości i nie warto jej więcej odwiedzać.
Jak znaleźć podstrony generujące błąd 404
Pamiętaj, że błędy 404 mogą występować w obrębie Twojej witryny, jak również mogą być generowane przez zewnętrze serwisy, do których linkuje Twoja strona. Tak więc należy wyeliminować obydwie przyczyny. Błędów można szukać ręcznie, a także za pomocą specjalnych narzędzi.
Ręcznie
Jeśli nasza strona zawiera małą ilość podstron i wpisów, to można ręcznie sprawdzić linki. W wyszukiwarce Google wpisz poniższą frazę:
site:twojadomena.pl (w miejscu twojadomena.pl wpisz adres swojej strony).
Zostaną wyświetlone wszystkie zaindeksowane podstrony. Teraz wystarczy przeklikać wszystkie linki i sprawdzić, czy nie generują błędu 404.
Za pomocą Google Search Console
Google Search Console (GSC) jest narzędziem pozwalającym monitorować pozycję strony w wyszukiwarce Google. Jest to najważniejsze narzędzie każdego specjalisty SEO.
Dzięki Google Search Console możemy sprawdzić, czy nasza strona nie generuje błędów indeksowania. W tym celu zaloguj się do panelu GSC i przejdź do zakładki Stan. Następnie wybierz pozycję Wykluczono. Pod spodem pojawi się lista, z której należy wybrać pozycję Nie znaleziono (404).
Niestety Google Search Console najprawdopodobniej nie wskaże wszystkich podstron z błędem 404. Do dokładnego szukania podstron generujących błąd warto skorzystać ze specjalnego narzędzia Screaming Frog.
Screaming Frog
Screaming Frog jest narzędziem pozwalającym na przeprowadzenie dogłębnej analizy na stronie internetowej pod kątem SEO. Darmowa wersja pozwala na przeskanowanie do 500 linków. Tak więc w przypadku niewielkich stron, darmowa wersja programu w zupełności wystarczy.
Program należy zainstalować na komputerze. Następnie należy w wyszukiwarce wpisać adres strony, która ma zostać przeskanowana.
W tabeli poniżej wyświetlą się wyniki skanowania. Nas interesować będzie kolumna Status Code, w której należy odnaleźć wszystkie wiersze z kodem 404. Poniżej snajdują się przykładowe wyniki skanowania. Na przykładowej stronie Screaming Frog odnalazł dwa niedziałające linki, zwracające błąd 404.
W przypadku niewielkich stron można ręcznie zlokalizować niedziałające linki. Jednak w przypadku bardziej rozbudowanych witryn można wykorzystać opcję wygenerowania pliku ze wszystkimi linkami. W tym celu wybierz z menu Bulk Export -> Response Codes -> Client Error (4xx) Inlinks.
Jak naprawić błąd 404 na stronie internetowej
Wykonanie przekierowania 301
Jeśli strony generujące błąd 404 są wartościowe,to warto wykonać przekierowanie 301. Przekierowanie to informuje przeglądarkę, że strona o żądanym adresie nie istnieje, ponieważ została przeniesiona pod inny adres. Przekierowanie 301 jest swego rodzaju drogowskazem wskazującym poprawny adres.
Poniżej przykładowa reguła przekierowująca ze starego adresu (https://monikaszeliga.pl/nieistniejacy-adres) na nowy adres (https://monikaszeliga.pl/nowy-adres). Poniższą regułę dodaj do pliku .htaccess znajdującego się w głównym katalogu WordPressa (zapraszam do artykułu Jak zrobić kopię zapasową WordPressa, w którym pokazuję między innymi jak połączyć się z serwerem FTP przy pomocy WinSCP).
RewriteEngine On
RewriteRule ^https://monikaszeliga.pl/nieistniejacy-adres$ https://monikaszeliga.pl/nowy-adres [R=301,L]
Dobrze jest, jeśli pod nowym adresem znajdują się podobne treści. Niestety przekierowanie nie przenosi całej mocy na nowy adres.
Usunięcie adresów
Jeśli podstrony powodujące błąd 404 nie generowały wcześniej dużego ruchu na stronie lub jest ich dużo, to można je usunąć z indeksu Google. W tym celu należy skorzystać z narzędzia Google Search Console. Po zalogowaniu do panelu przejdź do sekcji Usunięcia.
Następnie kliknij przycisk NOWA PROŚBA i w nowym oknie wpisz adres URL, który chcesz usunąć z indeksu Google.
Jak naprawić błąd 404 podczas przeglądania internetu
Sprawdź adres URL
Po pierwsze sprawdź, czy wpisałeś poprawny adres URL. Możliwe, że podczas ręcznego wpisywania wkradła się literówka. Jeśli sam nie wpisywałeś adresu, a tylko kliknąłeś link, to jest duże prawdopodobieństwo, że błąd został popełniony przez osobę, która go wstawiła na stronę. W takiej sytuacji przejdź do witryny i poszukaj wyszukiwarki fraz. Jeśli będzie dostępna, to wpisz interesującą Cię frazę. Jest duża szansa na to, że znajdziesz interesujący Cię artykuł lub produkt 🙂
Odśwież przeglądarkę
Możliwe, że trafiłeś na chwilową przerwę spowodowaną trwającymi pracami nad stroną. Spróbuj odświeżyć przeglądarkę, klikając przycisk Odśwież lub wciskając klawisz F5.
Wyczyść pamięć podręczną
Jeśli nie pomoże odświeżenie przeglądarki, to spróbuj wyczyścić pamięć podręczną. Jeśli nadal będzie się wyświetlał błąd 404, to odczekaj jakiś czas i spróbuj jeszcze raz połączyć się z witryną. Natomiast jeśli nadal nie będziesz mógł wyświetlić żądanych zasobów, to możesz spróbować skontaktować się z administratorem witryny.
Wykorzystaj błędy 404 na innych stronach internetowych
Chociaż błędy 404 nie są mile widziane, to można je wykorzystać do poprawy pozycji naszej strony w Google 😉 Oczywiście chodzi o błędy na zewnętrznych stronach. Jeśli natkniesz się na błąd 404 na stronie o podobnej tematyce, to możesz spróbować skontaktować się z właścicielem witryny i zaproponować, żeby wykonał przekierowanie do Twojego artykułu.
Jak naprawić błąd 404 – podsumowanie
Warto co jakiś czas sprawdzać stronę pod kątem niedziałających linków. Nieduża ilość podstron generujących błąd 404 nie wpłynie negatywnie na SEO naszej strony. Niestety jeśli jest ich więcej, warto to poprawić.