Czasami, głównie z powodu optymalizacji kosztów, decydujemy się na zmianę operatora domeny, czyli firmy, w której opłaca się domenę internetową i która zarządza nią od strony technicznej. Może się również zdarzyć, że będziemy chcieli sprzedać lub przekazać naszą domenę innej osobie lub firmie. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Jak przenieść domenę do innego operatora? Co to jest transfer domeny, a czym jest cesja? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule 😉
Co to jest transfer domeny
Transfer domeny oznacza zmianę dostawcy usług, który zajmuje się zarządzaniem technicznym Twojej domeny i u którego płacisz za jej przedłużenie. Proces ten polega na przekazaniu odpowiedzialności za obsługę domeny z jednego rejestratora na innego. W ten sposób domena zostaje przeniesiona do innej firmy, która będzie odpowiadać za kwestie techniczne oraz rozliczeniowe.
Przeniesienie domeny najczęściej nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Okres ważności zarejestrowanej domeny, zarówno krajowej jak i międzynarodowej, który został już opłacony, pozostaje niezmieniony po transferze. U nowego operatora pierwsza opłata będzie dopiero po upływie tego okresu. W trakcie przenoszenia domeny do nowego dostawcy, wszystkie istotne informacje takie jak konfiguracja serwerów DNS czy dane właściciela domeny pozostają bez zmian. Jedynie zmienia się firma, u której opłaca się domenę po jej przeniesieniu.
Czym jest cesja domeny
Cesja domeny jest to formalny proces prawny, w ramach którego właściciel domeny internetowej (cedent) przenosi prawa własności tej domeny na inną osobę lub firmę (cesjonariusza). W przeciwieństwie do transferu domeny, który dotyczy zmiany rejestratora domeny bez zmiany jej właściciela, cesja domeny zmienia właściciela w rejestrze domenowym bez zmiany operatora.
Cesja domeny może być przeprowadzona z różnych powodów, na przykład w wyniku jej sprzedaży. Jeśli sprzedajesz swoją domenę, nigdy nie przekazuj kupującemu danych do logowania do swojego panelu zarządzania domeną, tylko wykonaj cesję. Proces ten zazwyczaj wymaga wypełnienia odpowiednich formularzy i dokumentów prawnych, które potwierdzają zgodę obu stron na przeniesienie praw własności. Rejestrator domeny często pełni rolę pośrednika w procesie cesji, pilnując by wszystkie wymagane procedury były przestrzegane, a transfer praw własności został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Poniższej instrukcja jak dokonać cesji u wybranych operatorów:
Po co przenosić domenę na inny serwer?
Głównym powodem, dla którego użytkownicy wykonują transfer swojej domeny, jest przede wszystkim obniżenie kosztów jej utrzymania w następnych latach. Możesz sporo zaoszczędzić, jeśli u nowego operatora cennik przedłużenia domen jest korzystniejszy. Co ważne sam proces transferu najczęściej jest bezpłatny. Ponadto nie traci się okresu ważności domeny.
Kolejnym powodem może być chęć utrzymywania wszystkich usług u jednego operatora. Z pewnością wygodniej jest zarządzać hostingiem i wszystkimi swoimi domenami z jednego panelu klienta. Oczywiście ma to większe znaczenie, jeśli masz wykupionych więcej usług.
Niektórzy użytkownicy decydują się na przeniesienie domeny z uwagi na lepszą obsługę techniczną u nowego operatora, a także łatwiejszy w obsłudze panel administracyjny.
Jak długo trwa transfer domeny?
Czas potrzebny na transfer domeny może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak polityka poszczególnych rejestratorów, typu domeny oraz szybkości, z jaką obie strony – zarówno oddający, jak i przyjmujący rejestrator – przetwarzają transfer. Generalnie, proces transferu domeny może trwać od kilku minut do kilkunastu dni.
Dla domen polskich transfer jest natychmiastowy.
Domeny globalne takie jak .com, .net, .org zazwyczaj wymagają od 5 do 7 dni roboczych na zakończenie transferu. Jest to standardowy czas potrzebny na przeprowadzenie procedur weryfikacyjnych i autoryzacyjnych, które zapewniają bezpieczeństwo transferu.
Dla domen zagranicznych transfer zależy od rejestru i może trwać od kilku minut do kilkunastu dni.
Jak wybrać nowego operatora
Oto kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze nowego operatora dla domeny:
- Wsparcie techniczne
W pierwszej kolejności zapoznaj się z opiniami innych użytkowników na temat ich doświadczeń z danym rejestratorem. Następnie podejmij próbę kontaktu z wybraną firmą, żeby sprawdzić poziom wsparcia technicznego. Wypróbuj wszystkie sposoby kontaktu. Zadzwoń na infolinię, jeśli jest dostępna taka forma kontaktu. Wyślij swoje zapytanie mailowo i sprawdź czas reakcji. U niektórych operatorów jest dodatkowo chat. Tę opcję też warto przetestować. - Koszt odnowienia domeny
Kolejnym ważnym aspektem jest cena za odnowienie domeny. Firmy zazwyczaj eksponują koszt rejestracji domeny, ponieważ najczęściej jest on dużo niższy niż koszt odnowienia. Jeśli masz już wykupioną domenę, będzie Cię interesować to, ile trzeba będzie płacić w kolejnych latach. - Panel zarządzania
Panel zarządzania powinien być prosty w użyciu, umożliwiając łatwe zarządzanie domeną, rekordami DNS i innymi ustawieniami. Nie musisz się od razu rejestrować. Wystarczy, że przejrzysz dokumentację danej firmy. Jeśli operator nie udostępnia poradników dot. obsługi panelu zarządzania, może warto rozważyć innego kandydata 😉
Wybór nowego operatora dla domeny powinien być przemyślany, biorąc pod uwagę nie tylko koszty, ale także jakość obsługi, bezpieczeństwo, funkcjonalność i dodatkowe usługi. Dokonując wyboru, warto poświęcić czas na dokładne zbadanie opcji i wybranie takiego dostawcy, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Jak przenieść domenę do innego operatora
Jak przeprowadzić transfer domeny do innego operatora:
- W pierwszej kolejności uzyskaj kod authinfo od obecnego rejestratora, u którego opłacasz domenę. Najczęściej w tym celu trzeba wypełnić specjalny wniosek i wysłać go do operatora mailowo lub pocztą tradycyjną. Zdarza się także, że kod można odczytać w panelu administracyjnym. U każdego operatora kod uzyskuje się w nieco inny sposób.
Poniżej instrukcje jak uzyskać kod authinfo u wybranych operatorów:
Home
OVH
AZ
Zenbox
Dhosting
LH
Cyber_Folks
Jeśli nie jesteś pewna/ny jak uzyskać kod authinfo, po prostu skontaktuj się ze swoim operatorem i poproś o przesłanie wskazówek jak go uzyskać.
2. Jeśli otrzymasz już kod authinfo, możesz zainicjować transfer. Tu także wygląda to nieco inaczej w zależności od wybranego operatora. Najczęściej w panelu klienta jest dostępny formularz za pomocą którego możemy zainicjować transfer. Poniżej pokażę jak wygląda przeniesienie domeny do LH.
Mając już kod authinfo przechodzimy do zakładki domeny.
Następnie klikamy przycisk ZLEĆ TRANSFER.
W formularzu wpisujemy nazwę przenoszonej domeny, a pod spodem uzyskany kod authinfo.
Poniżej instrukcje jak przenieść domenę do innych, wybranych operatorów:
Home
OVH
AZ
Zenbox (domena z końcówką pl, domena globalna)
Dhosting
Cyber_Folks
Seohost