Od pewnego czasu mapy Google są płatne. Jednak wcale to nie oznacza, że korzystając z mapy Google na swojej stronie, na pewno poniesiesz koszty. Wszystko zależy od ilości miesięcznej liczby odsłon. Google przyznaje każdemu na start $200 do wykorzystania. Przekładając na liczbę odsłon, to statyczna mapa może zostać wyświetlona 100 000, a dynamiczna 28 000 razy. Jak widzisz w przypadku zwykłej strony internetowej, nie musisz się martwić, że przekroczysz darmowy limit. Niestety proces umieszczenia mapy na stronie trochę się przez to skomplikował, ponieważ do prawidłowego jej funkcjonowania potrzebujemy klucza API. W artykule tym pokażę, w jaki sposób uzyskać klucz Google Maps API.
Spis treści
Klucz Google Maps API – tworzymy nowy projekt
W pierwszej kolejności zaloguj się do Google Cloud. Następnie utwórz nowy projekt. W tym celu kliknij Wybierz projekt jak na poniższym screenie.
Wyświetli się okienko, w którym kliknij NOWY PROJEKT.
W kolejnym okienku należy wpisać nazwę dla naszego projektu. Może być ona dowolna. Jednak warto, żeby była odpowiednia, tak byśmy za jakiś czas wiedzieli, czego on dotyczy.
Włączamy bibliotekę Maps JavaScript API
W kolejnym kroku włączymy bibliotekę Maps JavaScript API. Rozwiń menu i wybierz Interfejsy API i usługi -> Biblioteka.
W wyszukiwarce wpisz frazę „map” i kliknij pozycję Maps JavaScript API.
W kolejnym okienku kliknij przycisk WŁĄCZ.
Generujemy klucz Google Maps API
Z menu głównego wybierz Interfejsy API i usługi -> Dane logowania.
Następnie kliknij UTWÓRZ DANE LOGOWANIA.
Po kliknięciu przycisku wyskoczy okienko z wygenerowanym kluczem. Klucz należy skopiować do wtyczki z mapą. Jednak to jeszcze nie wszystko, ponieważ musimy jeszcze zabezpieczyć klucz i podpiąć dane do płatności. Jednak powoli zbliżamy się do końca 😉
Zabezpieczamy klucz Google Maps API
Klucz API stanowi indywidualny identyfikator służący do powiązania danej usługi (w tym przypadku Google Maps) z Twoim kontem rozliczeniowym. To właśnie klucz API odpowiada za naliczanie kosztów na Twoim koncie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie dostał się w niepowołane ręce. Jednak jeśli tak się stanie, to dobrze jest, jak jest odpowiednio zabezpieczony, tak by straty nie były zbyt duże. Zwłaszcza że ograniczenie klucza jest prostą czynnością, a może nas uchronić.
Klucz możesz zabezpieczyć od razu po wygenerowaniu, klikając przycisk OGRANICZ KLUCZ, jak na powyższym screenie. Jednak jeśli zamknąłeś już okno, to z menu wybierz Interfejsy API i usługi -> Dane logowania. Następnie edytuj dany klucz.
W polu Ograniczenia aplikacji mamy 5 opcji:
- Nic – brak zabezpieczenia.
- Strony odsyłające HTTP (witryny internetowe) – ograniczenie użycia klucza do jednego lub większej ilości adresów URL.
- Adresy IP (serwery WWW, zadania cron itp.) – ograniczenie użycia klucza do jednego lub większej ilości adresów IP.
- Aplikacje na Androida – ograniczenie użycia klucza do wywołań z aplikacji o danej nazwie na Androida.
- Aplikacje na iOS – ograniczenie użycia klucza do wywołań z aplikacji o danej nazwie na iOS.
Jeśli z mapy chcemy korzystać tylko na stronie internetowej, to należy zaznaczyć drugą opcję Strony odsyłające HTTP i dodać domenę, pod którą znajduje się nasza strona.
W sekcji Ograniczenie interfejsów API można ograniczyć wykorzystanie klucza do danego interfejsu. W przypadku zwykłej mapy zaznacz opcję Maps JavaScript API.
Dodajemy konto rozliczeniowe
Żeby klucz funkcjonował poprawnie, musimy dodać konto rozliczeniowe. Przejdź do zakładki Płatności.
Jeśli pierwszy raz konfigurujesz płatności, to otrzymasz informację, że w danym projekcie nie ma konta rozliczeniowego. Kliknij POŁĄCZ KONTO ROZLICZENIOWE i w kolejnym oknie UTWÓRZ KONTO ROZLICZENIOWE, jak na poniższych screenach.
Następnie wybierz kraj, zaznacz akceptację warunków i kliknij przycisk DALEJ.
W ostatnim kroku uzupełnij swoje dane w formularzu i dodaj formę płatności. Do wyboru są dwie opcje. Możesz podpiąć swoją kartę kredytową lub konto PayPal.