Nowa strona internetowa jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania dopiero wtedy, gdy zostanie zaindeksowana przez roboty Google, które muszą najpierw ją odwiedzić. Proces ten może trwać dość długo. Na szczęście są sposoby, by to przyspieszyć. Zobacz jak dodać stronę do wyszukiwarki Google 🙂
Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google – instalujemy Google Search Console
Skorzystamy z narzędzia Google Search Console, które jest dostępne pod tym adresem. Po kliknięciu w link zostaniesz poproszony o zalogowanie się do swojego konta Google.
Możesz zgłaszać do indeksowania jedynie te strony, których jesteś właścicielem lub po prostu masz dostęp do konta Google Search Console, pod które jest podpięta dana strona. Tak więc w pierwszej kolejności należy dodać swoją stronę do GSC. Po zalogowaniu się do panelu kliknij przycisk Dodaj usługę.
W sekcji Prefiks adresu URL wpisz pełny adres swojej strony i kliknij przycisk Dalej.
W kolejnym oknie pojawi się plik, który należy pobrać i wgrać do głównego folderu z instalacją WordPressa. Jak już to zrobisz, kliknij przycisk WERYFIKUJ.
Po poprawnej weryfikacji pojawi się potwierdzenie, jak na poniższym obrazku. Następnie kliknij przycisk PRZEJDŹ DO USŁUGI.
Zgłaszamy swoją stronę – sposób I
Pierwszy sposób polega na zgłaszaniu pojedynczych adresów. Sposób ten sprawdzi się w przypadku stron o małej liczbie podstron lub wtedy gdy publikujemy nowy artykuł na blogu lub dodajemy nowy produkt.
Kliknij przycisk Sprawdzanie adresu URL.
W nowym oknie wpisz adres URL, który chcesz zaindeksować i kliknij ENTER. W przypadku gdy adres nie jest zaindeksowany otrzymasz informację jak na poniższym zrzucie. Jeśli chcesz dodać go do Google po prostu kliknij POPROŚ O ZAINDEKSOWANIE.
Jeśli chcesz zaindeksować całą witrynę musisz po kolei dodawać wszystkie adresy URL. W przypadku większych stron lub sklepów z setkami produktów może to być dość pracochłonne. Dlatego w takim przypadku należy skorzystać ze sposobu II.
Zgłaszamy swoją stronę – sposób II
Żeby zgłosić wiele adresów URL należy przesłać mapę XML aktualnych podstron w całej domenie. Mapa witryny XML jest specjalnym plikiem w formacie XML, który zawiera listę wszystkich adresów URL.
Kliknij przycisk Mapy witryn i wpisz w formularzu adres mapy witryny.
Sprawdzamy, czy Google zaindeksował naszą stronę
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja strona została już zaindeksowana, wpisz w wyszukiwarce poniższą frazę:
site:fankakodowania.pl
Oczywiście zamiast fankakodowania.pl wpisz adres strony, który chcesz sprawdzić.
Podsumowanie
Przedstawione przeze mnie sposoby mają na celu przyspieszenie procesu indeksowania nowej strony w wyszukiwarce Google. Niestety nie daje to gwarancji, że nasza strona zostanie od razu zaindeksowana. Sam Google informuje, że proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Jednak zgłaszając swoją stronę zwiększamy szansę na szybszą indeksację 🙂