Pozytywne opinie stanowią kluczowy element w pozyskiwaniu nowych klientów. Ludzie bardzo często przed podjęciem decyzji szukają opinii. Jeśli będą one pozytywne, to jest duże prawdopodobieństwo, że zdecydują się na Twoje produkty czy usługi. Jeśli masz już kilka opinii o swojej firmie, to warto je pokazać na stronie internetowej. W tym artykule pokażę Ci jak dodać opinie Google do strony internetowej na WordPressie.
Dlaczego pozytywne opinie są ważne
Po pierwsze, tak jak wcześniej napisałam, ludzie przed podjęciem decyzji szukają opinii. Sama często szukam recenzji na temat produktów, czy usług 🙂
Po drugie dobre opinie na mapach Google przyczyniają się do pozycjonowania naszej firmy w Google Maps. A jak zapewne wiesz, dużo osób korzysta z tej usługi, więc warto zabiegać o opinie klientów.
Jak dodać opinie Google – instalujemy wtyczkę
Skorzystamy z wtyczki WP Google Review Slider.
Po zainstalowaniu wtyczki przejdź do jej ustawień. Z menu głównego wybierz WP Google Reviews -> Get Google Reviews. W pierwszej kolejności musisz podać klucz API.
W kolejnym kroku pokażę Ci jak go zdobyć 😉
Jak dodać opinie Google – zdobywamy klucz API
Klucz API można wygenerować poprzez Google API Console. Zaloguj się do panelu (możesz zalogować się poprzez konto Google). Jeśli jeszcze go nie masz możesz w tym miejscu je utworzyć.
UWAGA: W panelu Google Cloud Platform mam ustawiony język angielski, jednak w opisie opcji dodałam polskie tłumaczenie.
Tworzymy nowy projekt
Z górnej belki wybierz opcję Select a projekt (Wybierz projekt). Jeśli pierwszy raz korzystasz z Google API Console, to lista z projektami będzie pusta.
Pokaże się okienko, w którym należy kliknąć NEW PROJECT (NOWY PROJEKT).
Uzupełnij nazwę projektu i kliknij przycisk CREATE (UTWÓRZ).
Włączamy biblioteki API
Musimy zainstalować dwie biblioteki:
- Places API,
- Maps JavaScript API.
Z menu bocznego wybierz opcję Library (Biblioteka).
Następnie w wyszukiwarce wpisz hasło „Places API” i włącz to rozszerzenie.
Musimy włączyć jeszcze jedną bibliotekę: Maps JavaScript API.
Generujemy klucz API
Teraz już możemy wygenerować potrzebny do konfiguracji wtyczki klucz API. Z menu bocznego wybierz opcję Credentials (Dane logowania) -> Create Credentials (Utwórz dane logowania).
Z rozwijanego menu wybierz pierwszą opcję API key (Klucz interfejsu API).
Skopiuj wygenerowany klucz i wklej go w ustawieniach wtyczki w polu Google API Key. Pamiętaj, żeby wybrać opcję Use My API Key. Teraz możesz przetestować klucz klikając przycisk Test API Key.
UWAGA: Jeśli nie masz podpiętego konta rozliczeniowego otrzymasz komunikat, jak na poniższym obrazku.
Podpinamy konto rozliczeniowe
Przejdź na stronę https://console.cloud.google.com/project/_/billing/enable, wybierz utworzony w poprzednim kroku projekt i kliknij przycisk CREATE BILLING ACCOUNT (UTWÓRZ KONTO ROZLICZENIOWE). Następnie uzupełnij swoje dane rozliczeniowe.
Szukamy lokalizacji
W ustawieniach wtyczki trzeba będzie wpisać ID lokalizacji. Poniżej przedstawię trzy sposoby na ustalenie swojego ID. W pierwszej kolejności spróbuj wykorzystać sposób 1. Jeśli sposób ten nie zadziała, to przejdź do kolejnego punktu, itd.
Sposób 1
Sposób ten jest najprostszy, jednak nie zawsze działa. W ustawieniach wtyczki przejdź do zakładki WP Google Reviews -> Get Google Reviews. W sekcji Location Search wpisz nazwę swojej firmy i wybierz swoją działalność z listy. Po wybraniu odpowiedniej pozycji numer ID zostanie wstawiony automatycznie.
Niestety może się zdarzyć tak, że pomimo wpisania nazwy firmy, nie pojawi się rozwijalna lista. Jeśli tak się stanie, to przejdź do kolejnego punktu – Sposób 2.
Sposób 2
Swój identyfikator znajdziesz na stronie Google Maps Platform w sekcji Place ID Finder. W wyszukiwarce wpisz nazwę swojej firmy. Po wybraniu lokalizacji swojej działalności zostanie pokazany ID.
Następnie skopiuj ID i wklej w ustawieniach wtyczki w polu Location Search.
Jeśli Twoja firma nie pokazała się na liście rozwijalnej, przejdź do kolejnego punktu – Sposób 3.
Sposób 3
Sposób trzeci jest najtrudniejszy, ale najbardziej skuteczny 😉
Wpisz nazwę swojej firmy w wyszukiwarce Google. Dla przykładu wpisałam ZOO Wrocław Sp. z o.o.
Po prawe stronie wyświetli się kolumna boczna zawierająca informacje o Twojej działalności. Przejdź do sekcji z opiniami, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisk Dodaj opinię i wybierz z listy opcję Zbadaj element.
Teraz musisz odnaleźć w kodzie atrybut data-pid. Jego wartość to jest właśnie numer ID
Dalsza konfiguracja wtyczki
- Minimum Rating – ustawienie minimalnej ilości gwiazdek. Przykładowo wybierając liczbę 5, na stronie pojawią się tylko opinie zawierające minimum 5 gwiazdek.
- Auto Fetch Reviews – po zaznaczeniu tej opcji opinie będą automatycznie importowane.
- Language Code – w tym miejscu można określić w jakim języku mają zostać wyświetlone opinie. Dla języka polskiego należy wpisać kod: pl. Pod tym linkiem znajdziesz kody dla pozostałych języków.
Importujemy opinie
Po zapisaniu ustawień w zakładce WP Google Reviews -> Get Google Reviews można zaimportować opinie. W tym celu należy kliknąć zielony przycisk Retrieve Reviews.
Pobrane opinie pokażą się w zakładce Reviews List.
Szablon dla opinii
Teraz przyszła pora na wystylizowanie bloku z opiniami. W tym celu należy przejść do zakładki WP Google Reviews -> Templates i utworzyć nowy szablon klikając przycisk Add New Reviews Template. Poniżej znajdziesz opis poszczególnych opcji.
- Template Title – tytuł szablonu (może być dowolny).
- Choose Template Type – w tym miejscu wybierz, gdzie chcesz wstawić opinie – na stronie/we wpisie (Post or Page), czy jaki widget (Widget Area).
- Template Style Settings – w tej sekcji możesz zmienić styl dla opinii:
- Template Style – w darmowej wersji wtyczki mamy tylko do dyspozycji 1 styl.
- Show Stars – wyświetlanie gwiazdek przy opiniach.
- Show Date – wyświetlanie daty przy opiniach.
- Border Radius – zaokrąglenie obramowania bloku z opinią.
- Background Color 1 – kolor tła bloku z opinią.
- Text Color 1 – kolor tekstu z opinią.
- Text Color 2 – kolor tekstu z nazwą autora opinii oraz datą.
- Custom CSS – miejsce na własny kod CSS.
- Number of Reviews – ilość wyświetlanych opinii – ilość opinii w wierszu (How many per a row?) oraz ilość wierszy (How many total rows?).
- Display Order – kolejność wyświetlania opinii (Random – losowa kolejność, Newest – jako pierwsze będą wyświetlane najnowsze opinie).
- Hide Reviews Without Text – ukrywanie opinii bez tekstu.
- Create Slider – wyświetlanie opinii w formie slidera.
- Add Read More Link – skracanie dłuższych opinii. W miejscu read more możesz wpisać swój tekst np. zobacz więcej. Po kliknięciu przycisku zobacz więcej opinie będą rozwijane.
Umieszczamy opinie Google na stronie jako shortcode
Możesz umieścić sekcję z opiniami na stronie lub we wpisie wstawiając shortcode. Jednak, żeby shortcode był dostępny, musisz w opcjach szablonu zaznaczyć opcję Choose Template Type: Post or Page.
Następnie przejdź do listy z szablonami i kliknij przycisk Shortcode.
Skopiuj wygenerowany shortcode i wklej tam gdzie chcesz, żeby opinie były wyświetlane.
Jak dodać opinie Google jako widget
Jeśli chcesz wstawić sekcję z opiniami jako widget, musisz w opcjach szablonu zaznaczyć Choose Template Type: Widget Area.
Następnie przejdź do sekcji z widgetami: Wygląd -> Widgety. Widget z opiniami jest pod nazwą WP Reviews Widget.
Jak dodać opinie Google – podsumowanie
Zbieranie pozytywnych opinii nie jest prostym zadaniem. Jednak warto poświęcić chwilę i poprosić naszych zadowolonych klientów o wystawienie opinii. Dzięki pozytywnym opiniom łatwiej nam będzie pozyskać nowych klientów 😉
Dziękuję, bardzo pomocny tutorial
Cieszę się, że pomogłam 🙂