Z roku na rok coraz więcej urządzeń zostaje podpiętych do Internetu. I to nie tylko chodzi o komputery PC czy laptopy, ale także smartfony i tablety oraz urządzenia IoT. Każde urządzenie, które łączy się z siecią, otrzymuje unikalny adres IP. Protokół internetowy IPv4 posiada pulę około 4,3 miliarda adresów, która już się wyczerpuję. Dlatego pojawił się jego następca IPv6 z dużo większą dostępną pulą adresów, która wystarczy nam na wiele lat. Więcej o protokole IPv4 i IPv6 przeczytasz w osobnym artykule. Pomimo tego, że pula dostępnych adresów jest duża, są pewne adresy (a nawet zakresy adresów), które są zarezerwowane do ściśle określonych celów. Takim właśnie adresem jest opisywany w tym artykule 127.0.0.1. Zobacz czym jest adres 127.0.0.1, a także jaki ma związek z localhost.
Co to jest 127.0.0.1
Adres 127.0.0.1 jest adresem pętli zwrotnej IPv4. Mówiąc prostszym językiem, jeśli komputer wysyła pakiet danych pod adres 127.0.0.1, w rzeczywistości wysyła go do samego siebie. Wysłany pakiet nigdy nie opuszcza komputera i nie jest wysyłany do Internetu. Po prostu pakiet wysłany pod adres 127.0.0.1 wraca jak bumerang i komputer, który go wysłał, jest jednocześnie jego nadawcą i odbiorcą.
Routery gdy przechwycą ruch skierowany pod adres 127.0.0.1, od razu odrzucają pakiety, gwarantując tym samym, że pozostają one na komputerze hosta i nigdy nie trafiają do Internetu.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że do pętli zwrotnej jest zarezerwowana cała pula adresów. Adres 127.0.0.1 jest jednym z wielu adresów z zakresu 127.0.0.0 – 127.255.255.255. Jednak z całą pewnością adres ten jest najpopularniejszy 🙂
Nowszy protokół IPv6 również ma zarezerwowany adres pętli zwrotnej: 0:0:0:0:0:0:0:1. Adres ten może zostać skrócony do ::1.
A czym jest localhost
Localhost jest po prostu skrótem odwołującym się do adresu 127.0.0.1. Jest to domena najwyższego poziomu, która jest zarezerwowana do celów testowych. Jeśli wpiszesz w pasku adresu localhost, to zostaniesz skierowany pod adres 127.0.0.1. Oczywiście można to zmienić i pod localhost przypisać dowolny inny adres z dostępnej zarezerwowanej puli z zakresu 127.0.0.0 – 127.255.255.255.
Praktyczne zastosowania localhost
Localhost odnosi się do lokalnego środowiska komputerowego. Mówiąc wprost, tworzymy stronę lub aplikację u siebie na komputerze pod adresem localhost. Co najważniejsze nie musimy mieć połączenia z siecią, gdyż wszystko odbywa się u nas lokalnie. Oczywiście pomijam fakt, że bardziej rozbudowane projekty mogą pobierać zewnętrzne biblioteki.
Dzięki temu, że projekt nad którym pracujemy znajduje się u nas na naszym komputerze, nie musimy się martwić o to, że ktoś z zewnątrz może go podejrzeć. Ponadto nie musimy jeszcze mieć wykupionej domeny i serwera, żeby już pracować nad naszą stroną czy aplikacją.
Łatwiejsze tworzenie stron internetowych
Localhost jest często używany podczas tworzenia stron internetowych, przed ich udostępnieniem online. Poprzez uruchomienie lokalnego serwera, programista może zobaczyć, jak strona będzie działać bez konieczności wysyłania jej na zdalny serwer.
Ja jak tworzę strony internetowe na WordPressie, zawsze zaczynam pracę na serwerze lokalnym. Dopiero jak już klient zaakceptuje projekt graficzny, wtedy dostosowuję wersję mobilną i wrzucam stronę na serwer docelowy.
Testowanie stron, aplikacji
Jeśli przykładowo chcesz wprowadzić zmiany na swojej stronie internetowej, to warto nie robić tego na „żywym organizmie”. Zwłaszcza jeśli na Twojej stronie masz dużo odwiedzin lub klientów. Podczas wprowadzania zmian coś się może „posypać” i wtedy tracimy cenny ruch. Tak więc dużo lepszym pomysłem jest skopiowanie strony do siebie na serwer lokalny i tam wprowadzanie zmian. Dzięki temu przed opublikowaniem ich możemy dokładnie sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo.
Ja bardzo często testuję w ten sposób strony wykonane na WordPressie pod kątem aktualizacji, głównie wtedy, gdy strona została zaniedbana, gdyż w takim przypadku jest duże prawdopodobieństwo ewentualnych problemów.
Praca nad aplikacjami mobilnymi
Również w przypadku tworzenia aplikacji mobilnych, localhost odgrywa ważną rolę. Programista może testować aplikację na emulatorze lub rzeczywistym urządzeniu, korzystając z lokalnego środowiska.
Bazy Danych
Podczas prac nad bazami danych, localhost jest kluczowy. Programista może testować różne zapytania i operacje bez obawy o wpływ na rzeczywiste dane przechowywane na serwerze produkcyjnym.
Czym jest localhost – podsumowanie
Localhost to narzędzie umożliwiające programistom pracę nad projektami internetowymi w kontrolowanym i izolowanym środowisku lokalnym, co przyspiesza proces testowania, rozwijania i debugowania aplikacji przed ich udostępnieniem publicznie. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy od razu w środowisku produkcyjnym. Dużo łatwiej jest rozpoczynać pracę nad projektem u siebie na komputerze.