Chcesz rozpocząć pracę nad swoją nową stroną internetową, ale nie masz jeszcze wykupionej domeny i serwera? Nic nie szkodzi! Możesz na czas tworzenia strony, zainstalować WordPressa na swoim komputerze. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, o czym piszę w dalszej części tego artykułu. Zobacz, jak zainstalować WordPressa na serwerze lokalnym przy użyciu XAMPP.
Po co instalować WordPressa u siebie na komputerze
Instalacja WordPressa lokalnie u siebie na komputerze to świetna propozycja dla osób, które chcą dokładnie dostosować swoją stronę przed udostępnieniem jej online. Mamy wtedy pełną swobodę w eksperymentowaniu i konfigurowaniu witryny. Nie musimy za każdym razem, gdy wprowadzimy zmiany w plikach strony, przesyłać ich na serwer. Dzięki temu wszelkie zmiany są od razu u nas widoczne. Tworzenie oraz testowanie strony staje się dużo szybsze i znacznie łatwiejsze.
Jak zainstalować WordPressa lokalnie
Jeśli chcesz zainstalować WordPressa lokalnie, musisz w pierwszej kolejności zainstalować specjalny program, za pomocą którego będzie można odpalić serwer lokalny na komputerze. W tym celu polecam XAMPP. Jest to bezpłatny i otwartoźródłowy zestaw oprogramowania, stworzony w celu umożliwienia łatwej instalacji i konfiguracji serwera lokalnego na komputerze osobistym.
XAMPP oferuje prosty proces instalacji, umożliwiający szybkie postawienie lokalnego serwera na komputerze. Działa on na różnych platformach, takich jak Windows, Linux, Mac OS, co czyni go bardzo wszechstronnym. XAMPP zawiera kilka kluczowych komponentów, takich jak serwer Apache, bazę danych MySQL, interpreter PHP oraz Perl. Te elementy są niezbędne do uruchomienia dynamicznych aplikacji oraz stron internetowych takich jak WordPress. XAMPP dostarcza prosty interfejs do zarządzania serwerem lokalnym. Można łatwo uruchamiać i zatrzymywać serwer Apache czy bazę danych MySQL, co pozwala na pełną kontrolę nad środowiskiem pracy.
XAMPP jest bardzo popularnym narzędziem wśród programistów, ponieważ umożliwia im efektywną pracę nad projektami na lokalnym serwerze przed ich udostępnieniem online. Sama korzystam z niego na co dzień 😉
Zainstaluj program XAMPP
W pierwszej kolejności pobierz i zainstaluj XAMPP. Poniżej zrzuty z procesu instalacji.
Podczas instalacji możesz wybrać lokalizację dla programu. Domyślnie XAMPP jest instalowany na ścieżce C:/XAMPP. Oczywiście możesz wybrać dowolny folder. Możesz także zainstalować XAMPP na innym dysku.
Po zainstalowaniu programu uruchom go. Następnie włącz serwer Apache oraz serwer bazodanowy MySQL.
Upewnij się, że zostaną one podświetlone na zielono, co wskazuje, że są aktywowane i pracują w tle.
Utwórz bazę danych
Gdy Apache oraz MySQL są już aktywne, przejdź pod adres: http://127.0.0.1/phpmyadmin/
Następnie kliknij New:
Wpisz nazwę dla nowej bazy, a następnie kliknij przycisk Create:
Nowo utworzona baza będzie widoczna w lewej kolumnie.
Pobierz instalkę WordPressa
W kolejnym kroku zdobądź instalkę WordPressa. W tym celu przejdź na stronę wordpress.com i pobierz paczkę z WordPressem:
Pobraną paczkę rozpakuj. Po rozpakowaniu przenieś ją do miejsca, w którym zainstalowałeś/aś XAMPPa. Dokładnie do katalogu htdocs. U mnie ścieżka wygląda tak: C:\xampp\htdocs.
Dodatkowo zmień nazwę dla tego folderu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, do której strony należą te pliki:
Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym
Teraz możesz przystąpić do instalacji WordPressa, która jest łatwa i przyjemna 😉
Otwórz dowolną przeglądarkę i w pasku adresu wpisz: http://localhost/nazwa-folderu-strony
W miejscu nazwa-folderu-strony wpisz nazwę folderu, który przed chwilą utworzyłeś/aś. W moim przypadku będzie to http://localhost/nowastronka
Twoim oczom ukaże się instalator WordPressa. Kliknij przycisk Zaczynajmy!
W kolejnym oknie wpisz nazwę bazy danych, którą wcześniej utworzyłeś/aś. Dodatkowo wpisz nazwę użytkownika root. Pole na hasło zostaw puste. Kliknij przycisk Wyślij.
W kolejnym kroku kliknij przycisk Uruchom instalację.
W następnym oknie wpisz:
- nazwę witryny – może ona być dowolna (w każdej chwili będzie możliwość, żeby ją zmienić),
- nazwę użytkownika – to będzie Twój login,
- hasło – będziesz się nim logować do strony,
- adres e-mail.
Dodatkowo możesz zaznaczyć checkbox, żeby witryna nie była indeksowana w Google, a także w pozostałych wyszukiwarkach. Oczywiście, dopóki masz stronę u siebie na komputerze, nie ma możliwości, żeby Google ją zaindeksował. Jednak pomimo tego radzę, żeby zablokować indeksowanie. Jak już przeniesiesz stronę na serwer produkcyjny, to pewnie jeszcze będzie wymagała ona dopracowania, zanim będziesz chciał/ła ją zaindeksować w wyszukiwarkach.
WordPress został już zainstalowany, a Ty możesz się zalogować do jego zaplecza.