Do niedawna zdalna praca była zarezerwowana głównie dla freelancerów oraz osób samozatrudnionych. Jednak w dobie rozwoju technologicznego, a także zmian, które zaszły w ostatnim czasie, cześć osób pracujących na etacie przeszło na pracę zdalną. Taka forma zatrudnienia może stać się coraz bardziej powszechna, głównie z uwagi na korzyści, jakie niesie ze sobą dla pracodawców. Owszem, nie dla wszystkich zawodów home office jest możliwy. Jednak coraz więcej obszarów biznesu przenosi się do Internetu. Pytanie tylko, czy aby na pewno taka forma zatrudnienia jest korzystna nie tylko dla pracodawców, ale i dla pracowników. Czy poczucie wolności, jakie niesie ze sobą praca z dowolnego miejsca, nie jest złudne, a także jak urządzić sobie przestrzeń do efektywnej pracy. O tym w dalszej części artykułu. Zobacz jak efektywnie pracować w domu, tak aby nie przemęczać się i mieć więcej wolnego czasu.
Spis treści
Złudne poczucie wolności
Na początku może się wydawać, że praca z domu wiąże się z niczym nieograniczoną wolnością. Możemy wstawać o dowolnej porze, a także przełożyć wykonanie zadań na kolejny dzień. Nikt nie patrzy nam na ręce i sami możemy zarządzać swoim czasem. Owszem, w niektórych firmach, pomimo pracy z domu jesteśmy zobowiązani do stawienia się na konkretną godzinę. Jednak i tak praca taka jest mniej kontrolowana, niż w biurze.
Osoby, które nigdy nie pracowały w domu, mogą na samym początku popaść w euforię. Jednak z czasem mogą wpaść w pułapkę zbyt dużej ilości czasu i odkładania zadań na potem. W efekcie będą pracować dłużej i mniej wydajniej.
Samodyscyplina
W takiej sytuacji bardzo ważna jest samodyscyplina. To właśnie od niej zależy efektywność naszej pracy. Samemu należy się zmobilizować do działania. Jednak nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać. Samodyscyplinę należy rozwijać i ćwiczyć latami. Nie oznacza to jednak, że nie można jej w sobie wyćwiczyć. Jednak musisz być przygotowany na spory wysiłek i wiele wyrzeczeń. Po pierwsze nie wymagaj zbyt wiele od siebie od razu. Na początek może to być wstawanie o tej samej porze. Z czasem, gdy będzie to dla Ciebie naturalne, dodaj kolejny element. Zbyt duża zmiana i skok na głęboką wodę mogą zakończyć się fiaskiem. Niepowodzenie może zniechęcić Cię do podjęcia kolejnych kroków i w efekcie może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.
Planowanie
Planowanie jest kolejnym ważnym elementem zaraz po samodyscyplinie. Stwórz plan długoterminowy, a także plan na każdy kolejny dzień. Jednak ważne jest, aby być elastycznym. Nawet najlepszy i najbardziej dopracowany plan może wymagać po pewnym czasie poprawek. Nie można zaplanować dnia co do minuty. Czasem występują nieprzewidziane sytuacje i pilne zadania do wykonania. Dlatego warto w swoim planie dnia uwzględnić 30% na nieprzewidziane zadania. Więcej o planowaniu znajdziesz w artykule Jak planować swoją pracę – poradnik dla freelancera.
Rozpraszacze
Na obniżenie efektywności naszej pracy duży wpław mają wszelkiego rodzaju tzw. rozpraszacze. Począwszy od telefonu, Messengera, Facebooka, aż po strony internetowe, które lubimy odwiedzać. Ile razy podczas pracy zdarzało Ci się sprawdzić najnowsze wiadomości, czy zajrzeć na Facebooka? Niestety takie chwilowe oderwanie się od pracy może działać niekorzystnie na efektywność naszych działań.
Nie oznacza to, że nie można pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Wręcz przeciwnie! Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca. Zarówno, dla naszego zdrowia fizycznego, jak i ogólnego samopoczucia. Jednak warto robić sobie przerwy o ustalonych porach. Czyli przykładowo pracujemy intensywnie przez 45 minut i robimy sobie 15 minut przerwy (oczywiście czas ten może być różny, dostosowany do naszych potrzeb). W razie możliwości podczas pracy można wyciszyć telefon i wyłączyć wszelkie powiadomienia. Dzięki temu zapewnimy sobie większy spokój i zwiększymy swoją wydajność.
Członkowie rodziny
Niestety rodzina, a zwłaszcza dzieci mogą zaburzyć nasz rytm 😉 Co w takiej sytuacji? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto porozmawiać i wytłumaczyć rodzinie, że pomimo że jesteśmy w domu, to tak naprawdę jesteśmy w pracy i potrzebujemy odrobiny spokoju, ponieważ dzięki temu szybciej wywiążemy się z naszych zadań i będziemy mieć więcej dla nich czasu. Chociaż wierzę, że nie zawsze może być łatwo, ale warto spróbować.
Miejsce do pracy
Najbardziej komfortowo jest jeśli dysponujesz wolnym pokojem, który możesz przeznaczyć na gabinet do pracy. Masz własne, duże biurko z wygodnym fotelem. Wszystkie dokumenty są uporządkowane i posegregowane w przeznaczonej do tego celu szafce. Możesz zamknąć drzwi i nikt Ci nie przeszkadza.
Niestety bardzo często rzeczywistość jest inna. Nie każdy mieszka w dużym domu i czasem bardzo ciężko o kawałek wolnej przestrzeni. Jednak i w takiej sytuacji można sobie zorganizować własny kącik do pracy. Wystarczy mały stolik (nawet można wydzielić fragment), krzesełko i kawałek półki na nasze niezbędne narzędzia do pracy. Grunt, to żebyś czuł się dobrze w tym miejscu. Warto poinformować domowników, że to jest Twoje miejsce do pracy i przede wszystkim potrzebujesz spokoju (oczywiście w określonych godzinach). Poproś także, aby poza godzinami pracy szanowali to miejsce i nie przestawiali Twoich rzeczy. Ty sam również dbaj o porządek.
Jak widzisz, nie liczy się to, jak duże i wypasione jest nasze miejsce pracy. Dużo ważniejsze jest to, czy mamy w nim odrobinę spokoju i czy czujemy się w nim dobrze 😉
Nie odkładaj zadań na później
Czasem możesz gorzej się czuć i być zmęczonym. Wtedy możesz przełożyć swoją pracę na kolejny dzień. Jednak nie nadużywaj tego. Pamiętaj, że następnego dnia będziesz mieć nowe zadania do wykonania plus te z poprzedniego dnia. Nie jest to zbyt przyjemne, prawda? Dlatego staraj się odkładać pracę na później, tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.
Nie przepracowuj się
Mając nieregulowany czas pracy łatwo popaść w pracoholizm. Wbrew pozorom jest to poważny problem i może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Dlatego bardzo ważny jest tzw. work balance. Pamiętaj, że odpoczynek jest równie ważny jak praca. I mowa tu nie tylko o relaksie przed telewizorem. Warto zadbać o codzienny ruch na świeżym powietrzu, a także wygospodarować trochę czasu na sport. W tym celu nie musimy wcale chodzić na siłownię! Wystarczy 15 – 30 minut ćwiczeń w domu.
Czy praca zdalna ma jakieś plusy?
Tak! I wydaje mi się, że bardzo dużo. Przede wszystkim sami możemy zarządzać swoim czasem. Dzięki temu możemy wygospodarować więcej czasu dla siebie. Praca w domu uczy samodyscypliny, a także wyrabia kreatywność. Na pierwszy plan wysuwają się efekty naszych działań, a nie liczba godzin spędzonych w pracy. Możemy pracować z dowolnego miejsca, nie tylko z domu. Jednak mi osobiście najlepiej pracuje się w domu 😎
A minusy?
Praca zdalna może być problematyczna dla osób komunikatywnych i towarzyskich. Niestety pracując w domu mamy mniejsze kontakty z ludźmi i ze współpracownikami. Pracując w firmie, nie możemy w pełni angażować się w jej życie. Mamy mniejsze szanse na integrację z pozostałymi pracownikami.
Drugim minusem może być brak zaufania pracodawcy. W takiej sytuacji musimy zdawać codzienny raport z naszych działań. Niektórzy pracodawcy instalują na służbowym komputerze program do śledzenia zachowań pracownika. Pracodawca sprawdza, w jaki sposób pracownik użytkuje sprzęt.
Uważam, że brak zaufania i zbytnia kontrola działają niekorzystnie na pracownika. Pracodawca powinien rozliczać swojego pracownika przede wszystkim z efektywności działań i wykonanych zadań. Warto dać odrobinę kredytu zaufania i pozwolić pracownikowi na kreatywność.
Jak efektywnie pracować w domu – podsumowanie
Miałam przyjemność doświadczyć różnej formy pracy – biurowej jak i zdalnej pracy na własny rachunek. Muszę przyznać, że obecna forma samozatrudnienia (własna działalność gospodarcza) najbardziej mi odpowiada. Przede wszystkim dlatego, że biorę pełną odpowiedzialność za swoje działania. Praca taka daje mi więcej satysfakcji i wiem, że dużo ode mnie zależy.